Interaktywny stół – czyli technologia przyszłości

Kiedyś zostałyby uznane za wymysł filmów science fiction, a dziś interaktywne stoły istnieją, mają się dobrze i zapewne zrewolucjonizują naszą przyszłość. Możliwe, że już za kilka lat będą obecne w każdym domu, a szybko rozwijająca się technologia pozwala myśleć, że dostęp do internetu będą już niebawem umożliwiały nie tylko stoły, ale również i inne meble. To może być przełom, który kolejny raz ułatwi ludziom życie i usprawni wykonywanie niektórych czynności codziennych – na przykład gotowanie.

TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI

Postęp technologiczny z roku na rok usprawnia nasze życie. Niewiele lat minęło od chwili, gdy zaprezentowano pierwszego iPada. Wówczas czymś oczywistym było, że i tak notebooki oraz laptopy są bardziej ludziom przydatne, niż drobne urządzenia – nawet te o ekranie dotykowym. Obecnie posiadamy wspaniałe smartfony oraz rewelacyjne tablety – które w zależności od potrzeb mogą być bardzo małe, albo też bardzo duże, a tym co najważniejsze jest fakt, że stają się coraz cieńsze. Nie trzeba było długo czekać na pojawienie się pierwszego laptopa z dotykowym ekranem, który umożliwiał obsługę komputera bez używania myszki, czy klawiatury. Stanowią one niejako dodatek do całego urządzenia, ale nie są konieczne. Wszystkie zadania i czynności możemy wykonywać ręcznie. Ułatwia to obsługę sprzętu i znacznie ją przyspiesza. Być może już niebawem podobne rozwiązania wyjdą daleko poza komputery i trafią na urządzenia, których używamy na co dzień w domu. Już teraz można zakupić na przykład zegarki z ekranem dotykowym. A w dodatku powstał posiadający podobny blat stół! Stąd już tylko cienka linia dzieli nas od umieszczania podobnych ekranów na przykład na szafkach, czy lodówkach.

INTELIGENTNY STÓŁ – CO TO JEST I PO CO GO WYMYŚLONO?

Pierwszy inteligentny stół powstał już ładnych parę lat temu. Jego prezentacja odbyła się w roku 2007 i dokonała jej firma Microsoft. Projekt komputera przypominał stół i posiadał duży, 30-calowy blat – ekran. Nazwano go Surface, co w polskim tłumaczeniu oznacza po prostu "Powierzchnia". Kolejne lata przynosiły kolejne unowocześnienia. W roku 2011 nowe, choć podobne urządzenia zaprezentowała firma Samsung – chodzi o SUR40, którego panel obsługiwany dotykowo przypomina kształtem stół. Mimo wielu zalet urządzenie mogło zostać uznane jedynie za ciekawostkę, ponieważ zwykłych klientów odstraszała cena – 9 tysięcy dolarów! Widać było, że sprzęt powstał z myślą o biurach, branży rozrywkowej, czy hotelarskiej. Podobne stoły zostały opracowane i przez mniejsze firmy, które pragnęły nadążyć za trendem. Oferta firm 3M i Ideum jest o tyle bardziej atrakcyjna, że za 46-calowy lub 32-calowy stół z systemem Android zapłacimy o wiele mniej. Dla chętnych powstały również modele stołów obsługiwane przez oprogramowanie Windows 8. Przyszłość zapowiada się zatem niezwykle zjawiskowo – już teraz podobne stoły są czasem używane na przykład w różnych lokalach. Kto chciałby się o tym przekonać, może odwiedzić lokal "Planet Surface – technology and coffee", znajdujący się w Szczecinie. W środku ustawiono interaktywne stoliki firmy Microsoft, za pomocą których można przejrzeć kartę i dokonać zamówienia. Wszystkie produkty zostały sfotografowane i opisane, dzięki czemu klienci mogą zobaczyć jak wyglądają, a dodatkowo przyjrzeć się ich popularności oraz wystawianym przez innych ocenom. To olbrzymi krok w stronę przyszłości, gdzie tak naprawdę wszystko będzie możliwe! Może kiedyś podobny stół – choć z innymi funkcjami – trafi do każdego domu? Czemu nie!