Ekran dotykowy

Przyciski w swojej fizycznej postaci to już przeżytek i dotykowe możliwości przy urządzeniach elektronicznych są dla nas najważniejsze. Warto wiedzieć skąd takie ekrany się wzięły i dlaczego są tak bardzo popularne. Nie jest to wbrew pozorom sprzęt, który teraz się pojawił. Pierwszy taki ekran pojawił się już w latach 70-tych i stoi za nim wiele osób. Można spotkać przynajmniej dwa nazwiska związane z tym wynalazkiem: Benta Stumple i Samuela Hursta

Nie ma pewności komu można przypisać pierwszeństwo, jeśli chodzi o przygotowanie takich ekranów. Pomysły pojawiły się już ponad 50 lat temu i odnosiły się do dotykowych kontrolerów ruchu lotniczego. W praktyce pierwszy ekran powstał dopiero w 1971 roku i był opracowany przez Sama Hursta. Jednak był to bardziej prawie ekran i prawie dotykowy. Przypominał raczej nieprzeźroczysty tablet graficzny i nie miał formy takiej jak współczesny ekran dotykowy. Prace nad takim rozwiązaniem były jednocześnie prowadzone w CERN, gdzie przygotowano akcelerator SPS. Szukano wtedy produkt, który pozwoliłby na sterowanie Wielkim Zderzaczem Hadronów. Panel przygotował Bent Stumple. Nie był to jednak ekran dotykowy ale bardziej protoplasta ekranów pojemnościowych. Razem z pierwszymi ekranami pojawiły się pierwsze pomysły na wykorzystywanie takiego sprzętu. Początkowo pojawił się w platformie edukacyjnej PLATO. W szczytowym okresie produkcji był to sprzęt popularny, który budził duże zainteresowanie. Pierwszym komputerem z ekranem dotykowym był HP-150, który pojawił się jednak dopiero w 1983 roku. Dwa lata później takie ekrany pojawiły się w samochodach. Dalej zastosowano je w telefonach już w roku 1993. Tak rozpoczął się okres, w czasie którego ekrany dotykowe stały się powszechnością, jeśli chodzi o ich zastosowanie w telefonach. Ekran oporowy Przez długi czas na rynku królowały ekrany rezystancyjne. Znajdują się na nich przezroczyste elektrody, które się stykają i są oddalone o niewielkie części milimetra. Górna warstwa jest elastyczna i wytrzymałą. Przy dotknięciu dwie warstwy przewodzące się dotykają i to pozwala stwierdzić, gdzie było dotknięcie. Technologia ta należy bez wątpienia do tanich i rzeczywiście cieszy się z tego powodu bardzo dużą popularnością. Jednocześnie jest bardzo dobrze dopracowana. Ekran pojemnościowy Jako ekrany pojemnościowe określa się dwie różne technologie. Są to ekrany, które używa się bardzo często w tabletach czy smartfonach. Pod warstwą ochronną jest warstwa przewodząca i przez dotkniecie zmienia się pojemność elektrostatyczna i to pozwala określić, gdzie się dotykało taki ekran.

Ekrany pojemnościowe i to niezależnie od rodzaju bardzo dobrze się sprawują ponieważ charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością. Są one bardzo często przygotowane ze specjalnego szkła, które może zagwarantować, że taki ekran będzie w stanie dużo wytrzymać. Ekran optyczny Ekran optyczny to technologia stara, która jest alternatywą dla tych nowszych i droższych rozwiązań. Stosuje się tutaj diody, które mają elementy światłoczułe. Przy użytkowaniu odczytuje się miejsca, gdzie przy świetle pojawia się jakaś przeszkoda i określa się miejsce dotyku. Tutaj jednak trzeba stosować duże ramki wokoło ekranu i to jest niekorzystne. W przypadku takich ekranów również promienie słoneczne mogą mieć wpływ na wynik. W związku z tym raczej obecnie wycofuje się te ekrany z użycia i nie spotkamy ich zbyt często ponieważ użytkownicy raczej nie są z nich zadowoleni.