Alkohol na Sylwestrze i bezpieczeństwo

Sylwester to wyjątkowa okazja, mimo iż zdarza się regularnie co 365 dni. W ten jeden wieczór nawet osoby, które piją alkohol jedynie sporadycznie, pozwalają sobie na lampkę szampana, zaś ci, którzy od alkoholu nie stronią, pozwalają sobie na znacznie więcej. O czym zatem powinniśmy pamiętać, by ten szczególny wieczór przeżyć w szampańskim humorze, a jednocześnie bezpiecznie?

Szczególne przypadki

O tym, że nie należy przesadzać z ilością pitego alkoholu, nie ma potrzeby przypominać. Skoro jesteśmy dorośli, to znamy swoje granice i wiemy, na ile możemy sobie pozwolić, by nie zrobić z siebie pośmiewiska i nie stawiać naszych znajomych w sytuacji, gdy będą musieli się za nas wstydzić.

Warto jednak przypomnieć, iż istnieją ludzie, którzy szczególnie powinni uważać na ilość spożywanego alkoholu. Do tej grupy należą m. in. diabetycy i osoby na diecie, a także osoby chore na nadciśnienie, na schorzenia układu pokarmowego oraz choroby psychiczne.

Pamiętajmy, że Sylwester to czas, kiedy służba zdrowia również świętuje i pracuje w okrojonym składzie, więc jeśli wskutek wypicia zbyt dużej ilości alkoholu wystąpią jakieś niespodziewane objawy, możemy mieć problem z dostępem do fachowej pomocy medycznej.

Alkohol a leki

Generalna zasada jest taka, że alkoholu najlepiej jest nie łączyć z lekami. Skutki reakcji chemicznej, jaka może wystąpić po spożyciu takiej mieszanki, są trudne do przewidzenia, ale zawsze niosą ze sobą ryzyko poważnych powikłań, ze śmiercią włącznie.

Do grupy leków, których bezwzględnie nie należy mieszać z alkoholem, należą antybiotyki, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także z pozoru bezpieczne leki przeciwhistaminowe (przecie alergii), przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i leki stosowane w leczeniu nowotworów oraz depresji.

Co więcej, stężenie różnych leków utrzymuje się w organizmie ludzkim przez różny czas, w zależności od rodzaju leku, specyfiki organizmu oraz długości kuracji. Dlatego koniecznie należy przeczytać ulotkę i zapoznać się z przeciwwskazaniami, a w razie wątpliwości – udać się do najbliższej apteki i rozwiać wątpliwości.

Pamiętajmy, że częstym skutkiem zmieszania leków z alkoholem jest trwałe uszkodzenie wątroby, co całkowicie uniemożliwia spożywanie alkoholu w przyszłości; być może warto więc odpuścić alkohol w tego Sylwestra, by móc się nim cieszyć w kolejne.

Alkohol i tłum

Warto też pamiętać, że nawet jeśli wszyscy jesteśmy zdrowi, skutki działania alkoholu mogą być zupełnie nieprzewidziane, jeśli wejdziemy w tłum. Nagromadzenie lekko zamroczonych osób, tańczących i przemieszczających się w różnych kierunkach, może bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, gdy ktoś kogoś popchnie, a nawet przewróci. Taki z pozoru niewinny incydent może w mgnieniu oka przerodzić się w bójkę, w której ucierpią nie tylko sami agresorzy, ale i osoby zupełnie przypadkowe.

Pamiętajmy też, że niekiedy podpici sylwestrowicze mają zwyczaj rzucać puste butelki są siebie... czyli na głowy innych. Nawet, jeśli butelka bezpośrednio nie trafi w nikogo ale roztrzaska się na ziemi, odpryski szkła mogą stanowić spore zagrożenie, a ze względu na ścisk, często nawet nie będziemy mieli dokąd przed nimi uciekać.

Czy więc powinniśmy zupełnie odpuścić sobie zabawę sylwestrową i spędzić ten wieczór w bamboszach przed telewizorem? Absolutnie nie - chyba, że naprawdę mamy na to ochotę. Chodzi jednak o to, by zachować jasność umysłu i wyobraźnię, a w razie nieprzewidzianych okoliczności – reagować w sposób szybki i przemyślany. Dzięki temu zachowamy z Sylwestra tylko dobre wspomnienia, a Nowy Rok powitamy bez bólu głowy i niesmaku wywołanego wydarzeniami z poprzedniej nocy.