Jak wybrać lokal na komunię?

​Pierwsza Komunia Święta to nie tylko wielkie duchowe przeżycie i okazja do rodzinnego spotkania, ale też spore wyzwanie logistyczne. Dziś coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie przyjęcia komunijnego w lokalu, co ma tę podstawową zaletę, że zdejmuje z nas obowiązek wypucowania mieszkania, zdążenia z obiadem na czas (ziemniaki nigdy nie zdążą się ugotować), a także udowodnienia teściowej, że mimo całej naszej nieudolności, jakoś sobie poradzimy i nie otrujemy rodziny. Czym zatem należy się kierować, wybierając lokal na Komunię?

Po pierwsze, lokalizacja

Lokalizacja jest jednym z najbardziej istotnych elementów, szczególnie w przypadku, gdy nie wszyscy nasi goście posiadają własny samochód. Znalezienie wspaniałego lokalu, usytuowanego na drugim końcu miasta spowoduje, że stracimy sporo czasu, zwiedzając okolicę (w niedzielę nie powinno być korków, ale na czerwoną falę zawsze można liczyć), a także będziemy musieli poczekać na tych, którzy po drodze się zgubią albo zatrzymają, żeby nakarmić niemowlaka.

Warto też zadbać o to, by lokal posiadał ogród czy nawet niewielki placyk zabaw dla dzieci, dzięki czemu dorośli będą mogli spokojnie delektować się poobiednią kawą w czasie, gdy młodsze pokolenie będzie się integrować. Pamiętajmy też, by zapytać, czy w razie sprzyjającej pogody istnieje możliwość przeniesienia się w plener i spożycia deseru na świeżym powietrzu.

Po drugie, cena

Nie ma co ukrywać, I Komunia to spore koszty - podobnie zresztą, jak wesele czy chrzciny. Pamiętajmy jednak, że nie jest to czas liczenia grosików, ale gromadzenia wspomnień – nie warto więc wybierać najtańszej opcji tylko ze względu na niską cenę, bowiem często jest ona uzasadniona niską jakością jedzenia lub lokalu. Z drugiej strony, zorganizowanie przyjęcia, które zrujnuje nasz roczny budżet, jest całkowicie pozbawione sensu, warto więc popytać w kilku miejscach i wybrać ofertę przedstawiającą - naszym zdaniem - optymalny stosunek jakości do ceny.

Pytając o cenę, warto doprecyzować takie szczegóły, jak możliwość przyniesienia własnego tortu czy owoców, a także ilość ciepłych i zimnych napojów, jakie będą przypadały na każdego z gości. Wówczas może się okazać, że oferta z pozoru droższa okaże się finalnie bardziej korzystna, bowiem napoje będziemy mogli przynieść z zewnątrz lub będą one nielimitowane. Koniecznie należy też ustalić, ile będzie dorosłych a ile dzieci i w jakim będą wieku – zwykle za dzieci do 10 lat płaci się połowę stawki, a za maluchy w ogóle nic, ale poszczególne lokale mogą tu mieć własne reguły.

Po trzecie, opinie

Zanim wybierzemy lokal, koniecznie powinniśmy zasięgnąć na jego temat opinii innych osób – czy to poszukując ich w Internecie, czy pytając znajomych. W ostateczności można wybrać się tam incognito na kawę czy obiad i samodzielnie stwierdzić, czy jedzenie jest świeże i smaczne, a obsługa miła. Pamiętajmy, że dzień I Komunii to czas, z którym wiążą się spore emocję i przeżycia, więc nie potrzeba nam dodatkowych atrakcji w postaci opryskliwych kelnerek czy nieporozumień związanych z jakością i ilością dań.